Vítejte na mém blogu...

Pokud Vás můj web zaujal nebo Vám dobře slouží, můžete jej podpořit částkou 150,- na rozvoj konstrukcí, provoz webu a získat plný přístup k článkům. Pokud jste mně finančně podpořili, vyčkejte, prosím, na změnu vašich přístupových práv (maximálně do druhého dne - změnu nedělá robot, ale já :-) - vždy Vám v e-mailu poděkuji a potvrdím přístup. Konstrukce není povoleno bez mého souhlasu přejímat na jiné stránky nebo komerční využití. Je povoleno se pouze odkazovat na tento web a danou konstrukci. Pro více informací mne stačí kontaktovat. Zároveň nepřebírám jakoukoliv odpovědnost za chování zařízení a případné škody způsobené použitím těchto zařízení, ať by byly jakéhokoli rozsahu. Zařízení jsou určena pouze k užití pro vlastní potřebu. V konstrukcích je použit většinou program (program procesoru), na který se vztahují autorská práva. Jakýkoli prodej není bez mého souhlasu možný. Web používá cookies, pokud s tím nesouhlasíte opusťte prosím můj web.

Pro prohlížení (nebo stahování) příloh článků se musíte přihlásit, nebo se nejprve zaregistrovat. Zpracování osobních údajů GDPR. Seznam dárců.

CNC Wegstr - výroba plošného spoje

CNC tříosá frézka nejen na plošné spoje.

https://wegstr.com/

 

Číst dál...

3D tisk - jak odhadnout potřebné množství filamentu?

Při tisku 3D (v mém případě krabiček pro mé výrobky a zařízení) narazíme na problém "jak odhadnout potřebné množství materiálu - filamentu, který je na cívce a který potřebujeme k tisku?" Pro 3D tisk používám PET-G filament 1,75mm (1kg cívka, 1,29g/cm3) od firmy Devil Design (používal jsem filamenty i od Pruša 3D). Pokud mi zašlete vaše používané materiály pro 3D tisk (hmotnost, foto...), tak je přidám sem do tabulky pro ostatní.

Výhody PET-G materiálu

  • lze tisknout od malé krabičky až po velkou krabici
  • termoplast velmi podobný známému plastu PET
  • odolává kyselinám a rozpouštědlům
  • má vynikající tepelnou odolnost (< 80ºC)
  • není toxický a je zdravotně nezávadný
  • snadno se slepuje vteřinovým lepidlem
  • snadno se vrtá a opracovává (bez praskání)
  • nenasákává vodu

Teplota pro tisk (podložka - Bed/ extruder - Hotend)

Výrobce Devil Design doporučuje tyto teploty:

70-80ºC/ 220-250ºC

Osobně tisknu při teplotě 65ºC/ 220ºC na tiskárně Pruša i3 MK2 bez znatelných problémů (soudržnost-pevnost...)

Pokud nelze upravit teplotu přímo v programu (například PrusaControl), můžeme teploty upravovat v samotném G-CODE souboru například pomocí poznámkového bloku (PSPad, Notepad++, WordPad...) kde nalezneme příkazy:

M104 S215 ; set extruder temp
M140 S55 ; set bed temp
M190 S55 ; wait for bed temp
M109 S215 ; wait for extruder temp

Metry vs hmotnost?

V programech například "Slic3r, PrusaControl, Cura..." lze zjistit kolik metrů filamentu budeme na náš výrobek potřebovat...

Snímek obrazovky 63

To je sice hezké 9,1m :-) ale kolik materiálu to vlastně je?

Orientačně jsem u PET-G zjistil, že cca 1m materiálu je hmotnost cca 3g (měřil jsem od 1 do 7 metrů po 1 metru a váha ukazovala 3, 6, 9, 12, 15, 19, 22g). Váha má sama o sobě napsanou v manuálu přesnost 1g.

Pro uvedený příklad by pro 9,1m filamentu vycházela hmotnost 9,1m*3g tedy cca 27,3g.

Osobně doporučuji http://gcode.ws/ on-line G-CODE prohlížeč, kde si:

a) prohlédneme vyráběný model přímo z G-CODE (zda v souboru není chyba)

b) vidíme vypočítanou hmotnost filamentu, kterou budeme pro 3D tisk potřebovat

Snímek obrazovky 64

 

V mé tabulce níže můžeme také vyčíst kolik cm je jeden závit na určité cívce a orientačně si spočítat délku z počtu závitů, ale já osobně budu již jen vážit (než něco počítat) -> chci na chvilku být něco jako PET-G cukrář.

 

Logo RGB Red 300ppi

Číst dál...

Arduino UNO - regulátor solárního ohřevu bazénu

Pro kolegu jsem vytvořil jednoduchý regulátor k bazénu. Bazén je vyhříván solárním kolektorem a pokud je teplota kolektoru větší než bazénu (nastavená hodnota v menu) dojde k sepnutí el. ventilu pro cirkulaci vody přes panel. Pokud je teplota panelu menší než teplota vody bazénu dojde k uzavření cirkulace vody přes solární panel. Na co toto: Když je noc a bazén má větší teplotu, než solární panel dochází k ochlazování bazénu (panel funguje jako radiátor), filtrace "prohání" vodu pouze přes filtr a ne přes solární panel -> omezení vyzařování ohřáté vody v noci. V menu na LCD lze nastavit teplotu při které se otevírá voda do panelu a hysterezi. Hodnoty xx.xx jsou uloženy v paměti eeprom procesu ATmega 328 (Arduino UNO).

Číst dál...

 logo  logo logo logo logo logo