Aneb jak jsem začal stavět vánoční osvětlení do exteriéru v podobě světelného krápníku / rampouchu, na kterém běhají LED diody a vytváří tak jedinečný efekt sněžení. Hodí se pro dekorování střech, říms, ale i vánočních stromů. Jedna z nejatraktivnějších venkovních světelných LED dekorací. Světelný řetěz do exteriéru s efektem sněžení v 25cm dlouhých PVC trubicích osazených 12ks LED diod, rozteč mezi trubicemi je 48 cm. Za sebou lze spojit neomezený počet těchto světelných řetězů (záleží na výkonu zdroje 230V/5V a průřezu vodičů v řetězu kvůli ztrátám). Srdcem efektu je procesor PIC16F628A v SMD provedení, dále 12 SMD rezistorů a 12 bílých LED diod. LED diody jsou řízeny PWM modulací (efekt dohasínání).
Původní zapojení využívá procesor PIC 16F1827, který je bohužel u prodejců v ČR nedostupný.
Arduino UNO - ochrana čerpadla ve studni s bluetooth
Toto zařízení měří kapacitně hladinu vody ve studni (nehrozí žádná koroze elektrod, rozklad vody atd...) - změna dielektrika (voda/vzduch) v kondenzátoru (snímači) mění kapacitu a tím frekvenci oscilátoru, která se měří procesorem. V případě, že je vody dostatek je sepnuté relé na výstupu (lze spustit čerpadlo). V případě, že voda klesne pod nastavené minimum relé vypne a tím blokuje sepnutí čerpadla (nelze spustit čerpadlo). Na mob. telefonu lze sledovat stav 0-100% hladiny vody.
Číst dál...
Krmička ryb - arduino nano
Pro kolegu jsem na jeho žádost vytvořil "honem" krmičku pro ryby (kapři v jezírku). Během 2 dnů vznikl tento prototyp. Původní projekt (3D části a program, než jsem si ho upravil pochází z Thingiverse: https://www.thingiverse.com/thing:2761061). Krmivo je umístěné v PET láhvy dnem vzhůru a je dávkováno pomocí cyklů modelářského serva 9g.
Protože se mi původní program nelíbil a obsahoval několik chyb, tak jsem si ho přizpůsobil k obrazu svému.
Zařízení umožňuje
a) pomocí tlačítka nastavit množství kmitů (a tím dávku) krmiva -> 0,1,2,0,1,2,0,1,2... (při každém stisknutí se množství změní na v programu definovaný počet kmitů)
b) pomocí RGB LED zobrazovat aktuálně nastavenou dávku krmiva (rudá, zelená a modrá LED) -> LED bliká v intervalu 1sec určitou barvou, při provozu svítí
c) uložení zvoleného režimu do EEPROM paměti (pamatuje si nastavení i po vypnutí a opětovném připojení napájecího napětí)
d) opakovat krmení po libovolné době (například v 18:00, 12:00...) -> lze jednoduše změnit v programu (př: char feeding_times[] = "18:30:05"; // nebo více časů "08:00:00,12:00:00,18:30:10,21:30:00";
e) odpočet se měří od zapojení napájecího napětí (USB adaptér 5V/2A)
DONATE (v příloze zdrojový program pro Arduino FW1.0 a vyšší)
Verze FW
- 1.0 výchozí verze (tlačítkem lze navolit dávku krmení, LED zobrazuje stav R-G-B)
Krmení je nastaveno na 18:30:10 a dávky jsou:
A (rudá) - 4 kmity
B (zelená) - 8 kmitů
C (modrá) - 12 kmitů
Číst dál...