(Článek převzat z http://dccmm.dyndns.info)
Dovolil jsem si sepsat pár postřehů k pájení a osazování desek plošných spojů (DPS) součástkovou řadou SMD. Tento technologický postup se označuje zkratkou SMT. SMT (čili surface mount technology) je postup, kdy se vývody součástek pájí přímo na povrch plošného spoje. Součástky určené pro povrchovou montáž jsou označovány jako SMD (surface mount device). Také jsem našel pěkné video, kde jsou ukázky postupu pájení jednotlivých pouzder. Jako první věc bych se pokusil popsat rozměry a provedení součástek, aby jste si uděli představu o jejich velikosti.
Dost lidí se bojí, že velikost součástek je moc malá a pájení pak problematické. Já bych si dovolil nesouhlasit, naopak SMD součástku třeba odpor osadím rychleji. A v případě hledání závady, se mi na DPS lépe orientuje. Mnou oblíbené rozměry jsou 0805 a 1206, rozměr 0603 a menší už ale vhodný pro ruční osazování není. V následující tabulce je seznam a grafické porovnání rozměrů. Běžně používané označení vychází z rozměrů uvedených v PALCÍCH (inch).
Nyní než nějaké zdlouhavé povídání vám vše názorně ukáže videonávod, který pochází z dílny blogu www.eevblog.com (Video je sice komentováno v anglickém jazyce, ale z videa je vše podstatné patrno. Ve videu bude ukázka pájení od obyčejných odporů až po velké integrované obvody.)
Po schlédnutí videa se vám pokusím dát pár rad, snad vám budou k užitku. Zaprvé se vyhněte pájecím perům bez regulace, které se připojují rovnou do zásuvky, nemají tedy žádnou základnu.
Tato pájecí pera jsou vhodná tak na spojování vodičů nebo řezání do polistyrénu, viz.obr.
Použitelné pájecí stanice se dnes dají koupit od 600Kč, ale doporučil bych se poohlédnout po něčem v ralaci alespoň kolem 1000Kč. Tyto stanice umožňují regulaci teploty pera. Také bych doporučil rovnou zakoupit hrot připomínající tvarem malinký plochý šroubovák. Mě osobně se používá lépe než jen kulatý špičatý hrot.
Tyto pájecí stanice se dají sehnat v analogovém provedení až po digitální, které mnohem přesněji regulují teplotu hrotu. Posledním, ale spíše
nedosažitelným levelem jsou kombinované stanice dohronady s možností odsávání či ofuku horkým vzduchem.
Pro pájení je pak vhodné si opatřit cínovou pájku s obsahem cínu 60 procent. Ekologové mě teď nebudou mít rádi, ale bezolovnatým pájkám se vyhněte. Zaprvé pořebují větší teplotu (více namáháte pájené součásty, hrozí poškození i plošek plošného spoje) a zadruhé jejich smáčitelnost je horší (hůře se roztékají). Pájka by měla obsahovat rovnou tavidlo a být slabšího průměru. Tak zkuste koupit něco s podobným popisem „Trubičkový cín 1mm Sn60 plněný tavidlem". Pro usnadnění pájení se vám ještě muže hodit nejaká pájecí pasta (tavidlo), klasickou kalafunu bych už dnes nepoužíval, ale záleží na každém, jak se mu s čím pracuje dobře. Jen mějte na paměti, že po dokončení osazování je vždy třeba plošný spoj zbavit zbytků tavidel, nějakou chemikálií pro čištění plošných spojů. Osobně se mi dobře pracuje se přípravky s popisem „Izopropylalkohol ve spreji pro čištění zapájených desek od tavidel" . Doporučuji DPS postříkat, pročistit pomocí drnějšího malého štětečku a opět opláchnou dávkou ze spreje. Nakonec vysát papírovým kapesníkem. Záměrně dnes u článků neuvádím odkazy na přímé nákupy, aby si každý zvolil sám svého dodavatele. Posledním krokem pro osazení bych doporučil stranu součástek ošetřit ochraným lakem pro osazené plošné spoje. Ten by měl zaručit stálost spojů a zamezit oxidaci pájky.
Čistící i ochranné spreje se dají pořídit kolem 100kč za balení, rozhodně vám vydrží na výrobu několika desítek desek.
Velice dobrou pomůckou za pár korun je odsávací lanko. To se vám bude hodit pro odstranění přebytečné pájky z nožiček součástek.
Přímo k pájením mám už jen pár rad. Pájecí stanici si zkuste nastavit na teplotu kolem 300°C, při větších pájených ploškách ( DPAK, svorkovnice ) si klidně přidejte 10-20°C. Přesné nastavení teploty si předem vyzkoušejte, protože především analogově řízené stanice nemusí teplotu měřit úplně přesně. Nízkou teplotu poznáte tak, že pájka i po aplikaci tavidla se nechce rozlévat a spíše se chová jako kaše. Přílišná teplota pak bude způsobovat přepalování tavidla ( začernání pasty především v okolí hrotu ihned po aplikaci ). Profesionální plošné spoje, se ve většině případů vyrábějí pocínované ( HALS ) a nebo za příplatek v provedení s pozlacením ( EING – Electroless nickel immersion gold ). Občas se mi poštěstilo a toto provedení jsem dostal zdarma, nejspíše je pro ně levnější to vyrobit bez účtování než pro pár kousků měnit výrobu. Jen bych doporučil pro lepší osazování si před položením součástky plošku přejet hrotem pájky, což vytvoří tenkou vrstvu cínu. Na pájecí stanici si přidejte cca o 10°C. Tak to by bylo asi vše, doufám, že se už nebudete osazování SMD součástek bát a naopak poznáte jejich výhody, které převyšují.