Tento "shield" slouží jako pomůcka pro výuku a programování sedmi-segmentových LED displejů. Deska obsahuje displej 4*7 segmentů, 3 tlačítka a vyvedené piny A1-A5 pro další použití. Lze naprogramovat stopky, hodiny, teploměr a další... V příloze pro předplatitele je plná ukázka 6 dílů zdrojového kódu hodin s multiplexem (bez obvodu reálného času - přesnost hodin je malá okolo +- 1 minuta/den. Pro zlepšení stačí doplnit například obvod reálného času DS1307 a mírně upravit kód.
Použitý displej 14,2 mm (0,56 palce) OPD-Q5621LE-BW (společná katoda, červená barva)
Dostupné znaky (které lze na displeji vytvořit)
Schéma zapojení shieldu
Deska spojů
Foto osazené desky
Segmenty displeje jsou označeny A-G a DP. Displej (digity) jsou označeny jako Dig 1 - Dig 4.
Přiřazení pinů v Arduinu
#define SEG_A 1
#define SEG_B 7
#define SEG_C 5
#define SEG_D 3
#define SEG_E 2
#define SEG_F 0
#define SEG_G 6
#define SEG_DP 4
#define COM_1 11 // digit 1 vlevo
#define COM_2 10
#define COM_3 9
#define COM_4 8 // digit 4 vpravo
#define TL_S1 14 // vpravo
#define TL_S2 13 // střed
#define TL_S3 12 // vlevo
Multiplex = rychlé přepínání (střídání) znaků na digitech displeje.
Příklad: "AHOJ"
Dig 1 nastavíme na GND a segmenty A-G (na znak A) na VCC, chvíli počkáme a vše vypneme (Dig 1 na VCC a segmenty na GND).
Dig 2 nastavíme na GND a segmenty A-G (na znak H) na VCC, chvíli počkáme a vše vypneme (Dig 2 na VCC a segmenty na GND).
Dig 3 nastavíme na GND a segmenty A-G (na znak O) na VCC, chvíli počkáme a vše vypneme (Dig 3 na VCC a segmenty na GND).
Dig 4 nastavíme na GND a segmenty A-G (na znak H) na VCC, chvíli počkáme a vše vypneme (Dig 4 na VCC a segmenty na GND).
V každý okamžik svítí vždy pouze jeden digit. Díky nedokonalosti oka (jeho setrvačnosti) to na displeji vypadá, že svítí vše současně. Samozřejmě musíme digity přepínat rychlostí minimálně 20x za vteřinu.
Tisk - laminace
- DONATE (v příloze navíc deska spojů Eagle, Gerber, zdrojové programy pro Arduino lekce 1-6 jak vytvořit hodiny v multiplexu)