Nákladní automobil MAN má zadní svítidla plná žárovek, při častých otřesech dochází k popraskání žárovek (výměna například 4ks týdně)... Řešením je vyměnit svítidla za novou technologii LED žárovek.
V případě automobilu MAN je to ale problém, protože stávající žárovka například u brzdy má 21W při 24V, ale nová LED má pouze 4W při 24V. Pokud vyměníme svítidlo kus za kus (je to snadné -> svítidla jsou na 7 pinovém konektoru), tak nastane problém.
Řídící jednotka vyhodnotí LED žárovku jako prasklou a hlásí závadu žárovky. Z tohoto se nelze jinak dostat, než:
a) zakoupit nový automobil, který již LED světla má
b) vytvořit umělou zátěž, která se spolu s LED tváří jako žárovka.
Bohužel tato úprava není šetrná k životnímu prostředí, protože ztrátový výkon rezistorů předáme do okolí jako teplo.
V žádném případě nesmí být tento doplněk umístěn v plastové krabiččce!
REZISTORY NA DESCE MUSÍ BÝT FIXOVANÉ TEPELNĚ ODOLNÝM TMELEM! (například mapeflex: https://www.prodejmapei.cz/kategorie/389-mapei-mapeflex-firestop-1200c-300ml-8022452057247.html)
Donate
- Eagle data pro výrobu spoje
Původní osazení žárovek
- původní žárovky 24V
1 rear position light (obrysová) 5W
2 number plate light (SPZ) 5W
3 brake light (brzda) 21W
4 direction indicator (blinkr) 21W
5 reversing light (zpátečka) 21W
6 rear fog light (mlhovka) 21W
- nové LED žárovky 24V
1 rear position light (obrysová) 5,2W OK bez rezistoru
2 number plate light (SPZ) 1W musí se dodat rezistor 4W
3 brake light (brzda) 4W musí se dodat rezistor 17W
4 direction indicator (blinkr) 8,6W musí se dodat rezistor 12,4W
5 reversing light (zpátečka) 3,2 musí se dodat rezistor 17,8W
6 rear fog light (mlhovka) 3,1W musí se dodat rezistor 17,9W
Výpočet proudu rezistory (rozdíl LED a instalovaných žárovek)
I=P/U
I1 = OK bez zátěže
I2 = 4W/24V = 0,17A
I3 = 17W/24V = 0,7A
I4 = 12,4W/24V = 0,52A
I5 = 17,8W/24V = 0,74A
I6 = 17,9W/24V = 0,74A
R=U/I
R1 = OK
R2 = 24V/0,17A = 141 Ohm
R3 = 24V/0,7A = 34,2 Ohm
R4 = 24V/0,52A = 46,2 Ohm
R5 = 24V/0,74A = 32,4 Ohm
R6 = 24V/0,74A = 32,4 Ohm
zkouška:
I=U/R, P=U*I
I1 = OK -> P1 = OK
I2 = 24V/141Ohm = 0,17A -> P2 = 24V*0,17A = 4W (má být 4W)
I3 = 24V/34,2Ohm = 0,7A -> P3 = 24V*0,7A = 16,8W (má být 17W)
I4 = 24V/46,2Ohm = 0,52A -> P4 = 24V*0,52A= 12,4W (má být 12,4W)
I5 = 24V/32,4Ohm = 0,74A -> P5 = 24V*0,74A= 17,7W (má být 17,8W)
I6 = 24V/32,4Ohm = 0,74A -> P5 = 24V*0,74A= 17,7W (má být 17,9W)
požadované rezistory na zátěž
R2 141 Ohm/ 6W
R3 34,2 Ohm/ 20W
R4 46,2 Ohm/ 17-20W
R5 32,4 Ohm/ 20W
R6 32,4 Ohm/ 20W
R se dělají ve výkonu: 1,2,3,5,7,8,10,15,20,25,30...W
Nelze přesně koupit spočítanou hodnotu R, musí se vyrábět a být skladem
Výsledná hodnota odporu se musí složit sériově (aby zůstala stejná vatáž)...
Rezistory pro zátěž
R2 kombinace dá 142 Ohm chceme 141 Ohm
R2a = 22 Ohm/5W -> https://www.tme.eu/cz/details/acs-5s-22r-j/rezistory-5w/arcol/acs5s-22r-j/ a=18,6,-
R2b = 120 Ohm/5W -> https://www.tme.eu/cz/details/ac05-120r-5%25/rezistory-5w/vishay/ac05000001200jac00/ a=10,-
R3 kombinace dá 34 Ohm chceme 34,2 Ohm
R3a = 12 Ohm/20W -> https://www.tme.eu/cz/details/ax20w-12r/rezistory-20w/royal-ohm/prw020jw120b00/ a=21,4,-
R3b = 22 Ohm/20W -> https://www.tme.eu/cz/details/ax20w-22r/rezistory-20w/royal-ohm/prw020jw220b00/ a=21,4,-
R4 kombinace dá 47 Ohm chceme 46,2 Ohm
R4 = 47 Ohm/20W -> https://www.tme.eu/cz/details/ax20w-47r/rezistory-20w/royal-ohm/prw020jw470b00/ a=21,4,-
R5 (R6) kombinace dá 32 Ohm chceme 32,4 Ohm
R5a = 22 Ohm/20W -> https://www.tme.eu/cz/details/ax20w-22r/rezistory-20w/royal-ohm/prw020jw220b00/ a=21,4,-
R5b = 10 Ohm/20W -> https://www.tme.eu/cz/details/ax20w-10r/rezistory-20w/royal-ohm/prw020jw100b00/ a=21,4,-
R6a = 22 Ohm/20W -> https://www.tme.eu/cz/details/ax20w-22r/rezistory-20w/royal-ohm/prw020jw220b00/ a=21,4,-
R6b = 10 Ohm/20W -> https://www.tme.eu/cz/details/ax20w-10r/rezistory-20w/royal-ohm/prw020jw100b00/ a=21,4,-
Schéma zapojení
Deska spojů
Foto
Světla ala "Poland"
"Samec"
"Samice"
Zapojení konektoru 7 pin
Barva vodiče | Pin číslo | Funkce | Proud (LED + R zátěž) | Změřený výkon (LED + R zátěž) při 24V | Samotné LED světlo | Původní žárovka |
Bílá | Pin 1 | Zem | - | - | - | - |
Černá | Pin 2 | Obrys | 0.14A/24V (bez R) | 3,3W | 0,14A/24V | 5W |
Šedá | Pin 3 | Zpět | 0,88A/24V | 21,12W | 0,13A/24V | 21W |
Zel. žlutá | Pin 4 | Blinkr | 0,74A/24V | 17,76W | 0,23A/24V | 21W |
Rudá | Pin 5 | Brzda | 0,81A/24V | 19,44W | 0,11A/24V | 21W |
Modrá | Pin 6 | Mlha | 0,89A/24V | 21,36W | 0,15A/24V | 21W |
Hnědá | Pin 7 | SPZ | nepoužito v svítidle je propojeno s obrysem | - | - | - |
Svítidlo má osvícení SPZ společně s obrysovým světlem (Pin 2). Osvícení SPZ lze vyřešit i dodatkovým LED osvětlením (24V/2W...) zapojeným mezi pin 1 a 2 (bílý-černý vodič).
Na desce spojů je nepoužit hnědý vodič (R2A, R2B) pro další použití (například pro podsvit SPZ, pokud je vyveden ze světla vodič pro SPZ zvlášť).