Digitronové hodiny NIXIE IN-12 (pajenicko.cz)

Sestavení stavebnice 4-místných hodin se zobrazovači "digitron" (ověřený stavební plánek pro řemeslný kemp 2023) z produkce e-shopu pajenicko.cz. Více o digitronech...danyk...digitron.

Hodiny lze objednat na webu prodejce pajenicko.cz. Hodiny dorazí jako sestavený osazený plošný spoj. Jediné co je potřeba dopájet jsou zobrazovače a doutnavky. Následně hodiny vložit do krytu, který tvoří plexisklo.

Z přepravního kovového pásku "vylámeme" dutinky, které budou tvořit patici zobrazovačů.

Dutinky nasadíme opatrně na vývody.

Zobrazovače (postupně) vložíme do desky spojů. Musíme dodržet orientaci digitron <-> deska spojů. Na digitronu je vývod označen šipkou, na plošném spoji je čtvercový pájecí bod...

Po kontrole správné orientace vývody zapájíme (je lepší nastavit vyšší teplotu páječky. Cca 350°C). Následně pomocí stranových kleští odstraníme přebytečné části dutinek...

Nyní následuje montáž hodin do krytu.

Šroubky a matičky dotahujeme s citem. Plast je opravdu křehký!

Nyní vložíme doutnavky do otvorů ze přední strany a po vyrovnání je zapájíme (na polaritě nezáleží).

Nyní je čas na vložení baterie CR1220 do pouzdra na desce (baterie zálohuje obvod RTC - čas v hodinách poběží i bez napájení hodin. Po připojení napájení se čas načte z RTC obvodu a nebude nutné hodiny nastavovat...) POZOR na polaritu baterie (nesmíme ji otočit)!

Posledním krokem je uzavření desky spojů do ochranného krytu (plexisklo). Tento kryt chrání uživatele proti náhodnému dotyku se spoji na desce. Je potřeba si uvědomit, že na desce je měnič z 5V na cca 150V pro digitrony!

Po montáži zkontrolujeme zda není někde na spojích zbytek cínu, nebo odstřižek z dutinek... Jakákoliv nepozornost se nám vrátí po připojení zdroje formou zničení hodin.

Zapojíme zdroj 230V-AC/5V-DC 1A do mikro USB konektoru. Po připojení do sítě se na hodinách zobrazí čísla 00 00.

Popis z webu prodejce

Zkušenosti ze stavby

Hodiny jsou pěkném provedení (pájení, osazení SMD součástek, zpracování). Jediné co je dle mého problém je přední plast, který je opravdu křehký. Stačí zatlačit a plast praskne (v oslabených částech). Moje řešení je vytisknout si plast na 3D tiskárně a nahradit původní plast (plexisklo).

Data pro tisk si můžeme stáhnout v mém kanálu na webu printables.

Zajímavým zpestřením je použití RGB LED podsvícení digitronů :-) Celkově se jedná o moderní zpracování hodin. Součástky (až na digitrony - ty se již nevyrábí) jsou běžně dostupné. Digitrony spínají tranzistorová pole s obvody ULN2803 (6ks 4 digity + doutnavky + RGB LED). Pole jsou ovládané posuvnými registry 74595 (5ks), která jsou buzeny procesorem (CPU). Obvod reálného času (RTC) DS3231 je připojen k CPU přes I2C sběrnici. Napájení CPU zajišťuje stabilizátor LD1117 3.3V (z USB 5V na 3.3V).