Přihlášením na webovou stránku www.pihrt.com souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů (souhlasíte s tím, že tato webová stránka uchovává vaše informace.)

Jak smazat BIOS u desek Gigabyte

Na mé desce v PC se nepodařilo aktualizovat paměť BIOSu. Hledal jsem nějaké řešení a zde http://skyjuiceiswater.blogspot.com/2016/07/how-to-reset-gigabyte-motherboard-bios.html jsem narazil na spásu.

Číst dál...

Arduino - Chladniho obrazce

Pozoruhodné obrazce vznikající na rozechvených deskách nás fascinují již více než 200 let. Tento jev v roce 1787 poprvé popsal Ernest Chladni, jehož jméno nese dodnes. Chladniho obrazce jsou obrazce, které vznikají na tenké vibrující desce (obvykle z kovu), na které je jemný písek či podobný materiál. Vznikají a mění se podle velikosti desky, tvaru desky, frekvence a vibrací. Obrazce se začnou vytvářet, když je deska vystavená vibracím. Můžeme je způsobit tím, že budeme na desku z boku hrát smyčcem (nebo reproduktorem). V důsledku vlastní rezonance pak začne deska kmitat. Písek je odhazovaný a přesouvá se na místa, na kterých se nevyskytují žádné kmity a vibrace. Takto se znázorní hraniční linie stojících vln, které se vytvářejí na desce (zdroj Wikipedie). Pro soutěž odborných dovedností jsem připravil konstrukci s reproduktorem a řízení nechal na procesu ATmega 328P. Na procesor je přivedeno 5 tlačítek (režim 1 - 4 a ruční režim). Režim 1 - 4 navolí jednu ze 4 přednastavených sinusových frekvencí. 5 režim (ruční) umožňuje pomocí rotačního enkoderu nastavit frekvenci v rozmezí 90Hz až cca 600Hz. Všechny režimy se aktivují pouze po dobu cca 3 vteřin (doba pouze na vykreslení obrazců - z důvodu hluku vznikajícího reproduktorem o výkonu 60W). Na výstupu procesoru je zapojen R2 žebříček jako D/A převodník (255 úrovní), kde vzniká sinusový průběh pro nf zesilovač.

Číst dál...

ROCO Lokmaus2

Lokmaus2Lokmaus2 ovladač firmy ROCO. Manuál v příloze...

 

 

 

 


 logo  logo logo logo logo logo