Programátor AVRProg USB v3 MKII Eco

Pokud potřebujeme naplnit procesor od výrobce Atmel, máme k dispozici různé možnosti jak to udělat: vytvořit si programátor například z Arduina (Arduino jako ISP), nebo si koupit nějaký hotový programátor. Tento článek pojednává o "levném" programátoru AVRProg pro procesory AVR z rodiny Atmel...

Číst dál...

Rekonstrukce panelákového jádra

Jak to tak bývá po 30 letech bydlení v paneláku přišla na řadu rekonstrukce umakartového jádra. Je potřeba začít se vším od základů tzn. od elektroinstalace. Nejprve bylo nutné rozmyslet kolik čeho a kam se bude zapojovat (pračka, sporák atd...). Celé jádro bude muset být zapojeno přes proudový chránič. 

 

Po debatě se svým bratrem (jeho byt) jsem dospěl k následujícímu zjištění:

a) osadíme nový plastový rozvaděč pro 24 modulů b) do rozvaděče se vloží 13 jističů a jeden proudový chránič c) použije se parapetní kanál pro přívody a odvody nových a stávajících kabelů d) umístění rozvaděče bude na stejném místě jako starý rozvaděč

Stávající oceloplechový rozvaděč s 5ks JIK jističi z roku 1980 nevyhovují dnešním nárokům na elektrifikaci bytu po rekonstrukci. Nový rozvaděč bude osazen 13 ks jističů Xpole (Moeller, dnešní EATON)

jistic

 

Číst dál...

LEDMAN zátěž pro LED světla nákladního automobilu MAN

Nákladní automobil MAN má zadní svítidla plná žárovek, při častých otřesech dochází k popraskání žárovek (výměna například 4ks týdně)... Řešením je vyměnit svítidla za novou technologii LED žárovek.

V případě automobilu MAN je to ale problém, protože stávající žárovka například u brzdy má 21W při 24V, ale nová LED má pouze 4W při 24V. Pokud vyměníme svítidlo kus za kus (je to snadné -> svítidla jsou na 7 pinovém konektoru), tak nastane problém.

Řídící jednotka vyhodnotí LED žárovku jako prasklou a hlásí závadu žárovky. Z tohoto se nelze jinak dostat, než:

a) zakoupit nový automobil, který již LED světla má

b) vytvořit umělou zátěž, která se spolu s LED tváří jako žárovka.

Bohužel tato úprava není šetrná k životnímu prostředí, protože ztrátový výkon rezistorů předáme do okolí jako teplo.

V žádném případě nesmí být tento doplněk umístěn v plastové krabiččce!

REZISTORY NA DESCE MUSÍ BÝT FIXOVANÉ TEPELNĚ ODOLNÝM TMELEM! (například mapeflex: https://www.prodejmapei.cz/kategorie/389-mapei-mapeflex-firestop-1200c-300ml-8022452057247.html)

Donate

  • Eagle data pro výrobu spoje
Číst dál...

 logo  logo logo logo logo logo