Vodník s ATtiny85

Pro jednu uměleckou školu jsem vyráběl elektroniku a jezírko pro solárního vodníka. Vodník má na čepici solární článek 5V-81mA/h, který přes den (pokud svítí sluníčko) dobíjí 3ks NiMH baterií 1,2V. Stav, zda je světlo se vyhodnocuje na vstupu PB0 procesoru ATtiny 85. Z baterií a článku je napájen DC-DC měnič  LT1073, který je schopen od cca 1,2V vyrábět stabilizovaných 5V pro napájení procesoru. Přes den (pokud je vstup PB0 v log. 0) je blokován světelný efekt 3ks modrých LED diod umístěných v jezírku vodníka. Jas LED diod je řízen PWM, který generuje procesor na pinech PB3-PB5. Efekt zařízení: postupné plynulé vzájemné prolínání LED od 0 do 100%.

IMG 20150226 061508

Číst dál...

Vánoční strom SMD s ATtiny85

Je čas vánoc a tak jsem oprášil konstrukci SMD srdce jako vánoční stromek. Schéma zapojení a program pro procesor je stejný jako SMD srdce - je pouze navržen jiný plošný spoj (ve tvaru stromku). Stromek má v horní části dírku pro zavěšení například na "záclonu, stromek atd"...

Číst dál...

Krtek imposibl - aneb Kurvítko účinkuje

Je to neskutečné, jak dnes nic nevydrží. Je to proto, že obsahují "kurvítko" (to není vulgární slovo, ale terminus technicus).

Kurvítko, jak jsem již zmínil, není vulgární výraz, ale terminus technicus vycházející z anglického slova Curve, což není, jak by si možná průměrný Čech mohl myslet, označení pro lehkou děvu, ale v překladu prostě zakřivení, záhyb, ohyb, případně zatáčka a další. V přeneseném slova smyslu pak jde o zakřivení, lépe pokřivení funkce dané komponenty mající vliv na funkčnost produktu jako celku. Kurvítka také pokřivují ekonomiku, neboť vytváří umělou poptávku po produktech, která by bez kurvítka nevznikla, protože by se produkt předčasně neporouchal.

Číst dál...

 logo  logo logo logo logo logo