Simulátor smyček zabezpečovací ústředny

Autorem konstrukce je SOU Dubno (viz PDF s původním zařízením v příloze) pro naši potřebu jsem navrhl novou desku pro 6 smyček (původní konstrukce 4 smyčky) a minimalizoval rozměry zařízení. Vstupní (smyčky) moduly jsou modulární a lze je v případě potřeby rychle vyměnit. Simulace ústředny Jablotron JA-63 (a další novější modely - i ostatních výrobců). Ústředna je nahrazena elektronickým obvodem, který pomocí LED diod indikuje stav celkem 6 čidel - detektorů pohybu, magnetických kontaktů atd... Každá deska signalizuje: zkrat, vyvážení, přerušení, poplach. K napájení slouží síťový adaptér 12V - DC. K simulátoru lze stejně jako k ústředně JA-63 připojovat jak jedno odporově tak dvou odporově vyvažované smyčky. K vyhodnocení stavu linky nebylo využito komparátorů, jak je u ústředen EZS běžné, ale z důvodu jednoduchosti konstrukce obvodu LM 3914. Tento obvod slouží jako budič 10 LED diod v páskovém nebo bodovém režimu. V zapojení jsou využity pouze čtyři LED diody, indikující zkrat, vyvážení, poplach čidla a poplach tamperu nebo rozpojenou smyčku u dvou odporově vyvážené smyčky. Je-li smyčka vyvážena pouze jedno odporově, jsou funkční jen tři LED diody indikující zkrat, vyvážení a poplach tamperu nebo rozpojenou smyčku. Aby bylo možno indikovat zkrat bylo třeba posunout potenciál na svorce COM o cca 1,3 V. Svorky COM a GND mají tedy různý potenciál a nelze je mezi sebou propojit!

Číst dál...

Kostka SMD se 7 LED a ATtiny85

Jako další hračku pro kroužek elektroniky jsem si připravil SMD kostku se 7 LED. Celé zařízení je napájeno z baterie CR2032 (knoflík) a je řízeno procesorem ATtiny85 (DIL 8 vývodů) verze 1, nebo ATtiny85 (SO8) verze 2. Pomocí tlačítka lze spustit hod kostkou (při držení se losuje po uvolnění se vybere náhodné číslo). Zařízení v režimu vypnuto je uspáno (sleep) a po cca 0,5 vteřině se probouzí a zjišťuje zda je stisknuto tlačítko. Tento způsob šetří životnost baterie.

Číst dál...

SMD 3 LED maják

majak

Konstrukce jednoduchého LED majáku je určena začínajícím radioamaterům, nebo pro žáky 8-9 ročníků základní školy (ukázkový den výuky odborného výcviku)...

Číst dál...

 logo  logo logo logo logo logo