Arduino UNO - zalévač květin 2

arduino_kytka
Tento automat vychází z konstrukce prvního zalévače květin viz: Arduino UNO - zalévač květin V1.0 Automat na zalévání květin ve verzi V2.1 umožňuje: nastavení požadované vlhkosti půdy květiny, měření vody v zásobníku, měření aktuální vlhkosti půdy, měření teploty v místnosti. Informace se vypisují na 4x16 řádkovém LCD displeji, nebo po zadání IP adresy ve webovém prohlížeči. Automat má pevně nastavenou MAC adresu a od DHCP systému dostává přiřazenou IP adresu (vypisuje se na LCD displeji). Na předním panelu jsou dále umístěny dvě LED diody signalizující: ON/OFF čerpadla a REQUEST od DHCP (respektive od refreshe (F5) prohlížeče...) Měření aktuální hladiny v zásobníku vody je provedeno plovákovým snímačem z "palivoměru Favorita" a měření vlhkosti půdy je provedeno převodníkem kapacita/napětí (měřeno střídavým tepavým proudem)... Automat je založen na procesoru Atmega 328P...
Aktualizováno 27.1.2014
  • palivoměr komplet zreznul a přestal plnit svoji funkci (cca 3 měsíce provozu - tj. toto měření je nepoužitelné pro vodu - možná použít bezkontaktní měření hladiny)
  • čidlo pro měření půdy (kapacita/napětí je ve vývoji 27.1.2014) - pro tuto konstrukci byl použit DC proud a měřeno napětí na A/D převodníku Arduina (nedoporučuji takto měřit stav půdy - dochází k reznutí i nerezových elektrod a rozkladu vody. DC čidlo za cca 2 měsíce přestalo pracovat - špatná spolehlivost).
 
Parametry automatu:
- nastavení požadované vlhkosti 0-100% se zadává potenciometrem
- měření hladiny vody v zásobníku se provádí hladinovým plovákovým snímačem (potenciometr). Rozsah 0-100% (pokud je méně než 20% dojde k vypnutí čerpadla)
- zobrazení údajů na 4x16 LCD displeji, nebo na www (teplota, nastavená vlhkost, aktuální vlhkost, stav zásobníku s vodou, IP a MAC adresa, DNS server)
- automat je osazen hlídačem WDT (Watch Dog Timer)

 


schema

Schema zapojení automatu (blokové schema)

 

100_5741
Po zapnutí automatu se na LCD vypíše stavové okno s MAC adresou automatu (pro přiřazení do vašeho systému a svázání s určitou IP adresou...)
100_5765
Po přidělení IP adresy se zobrazují na LCD tyto údaje: požadovaná vlhkost, vlhkost sensoru, čas od restartu zařízení a IP adresa zařízení (přidělená od DHCP serveru)
100_5740
V případě, že hladina vody v zásobníku klesne pod 20% se na LCD displeji zobrazuje namísto času množství vody v zásobníku.
(přes webový prohlížeč lze sledovat všechny parametry (teplota, čas atd...) online.
Náhled na prohlížeč a www server
Náhled na data ze zalévacího automatu po zadání IP adresy do webového prohlížeče
100_5742
100_5744
100_5745
Arduino UNO - zalévač květin 2
Arduino UNO - zalévač květin 2
Arduino UNO - zalévač květin 2

Thumbnail image

Thumbnail image

Thumbnail image

Thumbnail image

Thumbnail image

Thumbnail image

Thumbnail image

Thumbnail image

Thumbnail image

Thumbnail image

 

Video - pohled na zařízení

 


 

Komentáře   

#15 rici 2015-04-07 20:25
Dobrý den
Chtěl bych alespoň touto cestou poděkovat panu Pihrtovi za jeho skvělou spolupráci a ochotu. Mě jako laikovi jste moc pomohl.
Ještě jednou děkuji
Richard
#14 Roman 2015-03-22 11:50
Dobrý den,
rád bych využil zavlažovač v projektu hydronického pěstování květin.
Můžete mi napsat přímo na rfactory999@gmail.com - (i pokud byste neměl o spolupráci zájem)...?

Předem děkuju,
Roman
#13 rici 2015-02-07 17:57
Koukal jsem už na něj. Počkám si na až vydáte novou verzi zalévače :roll: R
#12 Martin Pihrt 2015-02-07 16:48
Cituji rici:
Dobrý den
Chtěl bych,se zeptat jestli by šel použít jako senzor vlhkosti tento modul http://www.santy.cz/senzory-c24/sensor-pudni-vlhkost-i132/.

Dobrý den,
na desce je osazen LM393 (dvojitý komparátor) a dle popisu to vypadá na měření pomocí DC proudu
(nebude to dlouhodobě fungovat!). Na výstupu je napětí, nebo 0/1 z komparátoru. Dle mého názoru vyhozené peníze. Vyzkoušejte si postavit toto: http://www.pihrt.com/elektronika/299-arduino-meric-vlhkosti-pudy měření je AC proudem a k tomu 2 nerezové tyčky do půdy. Stačí upravit program k původnímu zalévači. Chystám zalévač verze 3 (již mám prototyp, teď testuji) s tímto snímačem...
MP
#11 rici 2015-02-07 16:31
Dobrý den
Chtěl bych,se zeptat jestli by šel použít jako senzor vlhkosti tento modul http://www.santy.cz/senzory-c24/sensor-pudni-vlhkost-i132/.
#10 rici 2015-01-19 18:30
Dobrý den
Děkuji za pomoc. Předpokládám, že se deska zapíchne do hlíny ale předem podle diskuze asi ji bude nejlépe pocínovat. A měření kapaliny v nádrži?. Jen bych se ještě chtěl zeptat na měření teploty co její nastavení všechno ovlivňuje. Měl bych na Vás prosbu. Bylo by možné naprogramovat procesor? Samozřejmě za poplatek.
Předem dík Rici
#9 Martin Pihrt 2015-01-18 19:09
Cituji rici:
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jak nejlépe vyřešit měření vlhkost půdy.Díky Rici

Dobrý den,
nejlépe (a asi i jediná cesta) je měření střídavým proudem (nebo měření kapacity - opět AC). Zatím nemám žádný jiný snímač než je tento: http://pihrt.com/elektronika/272-snimac-vlhkosti-pro-zalevaci-automat
Až někdy budu mít čas zkusím to vyřešit AC s PWM pomocí Arduina...
MP
#8 rici 2015-01-18 18:28
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jak nejlépe vyřešit měření vlhkost půdy.Díky Rici
#7 Janko Hraško 2014-01-31 23:21
ja som to myslel trošku inak.. chcel som to zjednodušiť, nie skomplikovať :D
PWM 50:50 z arudina cez rezistor na invertujuci vstup OZ, neinvertujuci vstup na 2,5V, rezistor v spatnej vazbe z vystupu OZ na invertujuci vstup by bol senzor v kytke (paralelne s rezistorom, aby bolo vhodne nastavene zosilnenie). na vystupe OZ by bolo striedavé napätie s DC offsetom 2,5V... a čím vacsia striedava zlozka, tym suchsia poda. teoreticky by to malo fungovať, prakticky to skusat nemam cas a ani potrebu detektora vlhkosti :) potreba 1x OZ, 5x rezistor, dioda, kondenzator
#6 Martin Pihrt 2014-01-29 19:20
Cituji Janko Hraško:
Striedavé napätie nie je problém.. jeden PWM výstup z arduina a je to :)

PWM jako takový nestačí (je to pouze DC napětí, které ma proměnou střídu. tzn. není AC, ale DC - půlsní) aby z Arduina lezlo střídavé napětí potřebuji: a) zapojit jednu elektrodu sensoru na dělič 2,5V (získáno z 5V UCC) a druhou elektrodu na výstup arduina (kde lezou obdélníky - lhostejno zda PWM). Při přepínání výstupu se bude generovat AC signál o nějaké frekvenci. Teď ta lepší chuťovka...jak rozumně na AD převodníku získat hodnotu napětí úměrnou nějaké vlhkosti (mám na mysli programově to celé pořešit - časování...). b) namísto děliče bude sensor zapojen v můstku 4 tranzistorů. c) budou použity výstupy z arduina dva a bude se přepínat A0/B1 - A1/B0 na sensor.... atd. Proto volím jinou cestu a to samostatného snímače (uživatel si pak zvolí zda chce pracovat s napětím, nebo frekvencí atd...) a v Arduinu, nebo RPI číst frekvenci snímače (frekvence je vždy spolehlivější než malé DC napětí, kam se může lecos nakmitat). Pokud ale přeci jen máte čas a chuť můžete navrhnout a odzkoušet prototyp a já ho zde pod vaším jménem zveřejním pro ostatní... Nic méně děkuji za námět MP

Nemáte oprávnění pro vkládání komentářů.