Autorem konstrukce je SOU Dubno (viz PDF s původním zařízením v příloze) pro naši potřebu jsem navrhl novou desku pro 6 smyček (původní konstrukce 4 smyčky) a minimalizoval rozměry zařízení. Vstupní (smyčky) moduly jsou modulární a lze je v případě potřeby rychle vyměnit. Simulace ústředny Jablotron JA-63 (a další novější modely - i ostatních výrobců). Ústředna je nahrazena elektronickým obvodem, který pomocí LED diod indikuje stav celkem 6 čidel - detektorů pohybu, magnetických kontaktů atd... Každá deska signalizuje: zkrat, vyvážení, přerušení, poplach. K napájení slouží síťový adaptér 12V - DC. K simulátoru lze stejně jako k ústředně JA-63 připojovat jak jedno odporově tak dvou odporově vyvažované smyčky. K vyhodnocení stavu linky nebylo využito komparátorů, jak je u ústředen EZS běžné, ale z důvodu jednoduchosti konstrukce obvodu LM 3914. Tento obvod slouží jako budič 10 LED diod v páskovém nebo bodovém režimu. V zapojení jsou využity pouze čtyři LED diody, indikující zkrat, vyvážení, poplach čidla a poplach tamperu nebo rozpojenou smyčku u dvou odporově vyvážené smyčky. Je-li smyčka vyvážena pouze jedno odporově, jsou funkční jen tři LED diody indikující zkrat, vyvážení a poplach tamperu nebo rozpojenou smyčku. Aby bylo možno indikovat zkrat bylo třeba posunout potenciál na svorce COM o cca 1,3 V. Svorky COM a GND mají tedy různý potenciál a nelze je mezi sebou propojit!
ZDARMA
- schema
DONATE
- desky spojů a gerber (Eagle)
- 3D krabička
Schéma zapojení - modul vstupu (6x se opakuje)
Schéma zapojení základny
Deska spojů - modul vstupu
Deska spojů základny
Seznam součástek (gme.cz)
Otestování a postup nastavení trimru (více otáčkového) na desce modul - vstupu
- svorka vstupu 1 (1-6) nikam nevede - bude svítit rudá led 4 "tamper poplach!"
- spojíme vstup 1 (1-6) se svorkou COM - bude svítit rudá led 1 "zkrat"
- propojíme na vstup 1 (1-6) rezistor 2K2 se svorkou COM a točíme trimrem do doby než bude svítit žlutá led 2 "pohyb poplach!"
- přidáme k rezistoru 2K2 další rezistor 2K2 paralelně (tedy bude celkem 1K1) - bude svítit zelená led 3 "vyváženo"
Příklady cvičných zapojení
Popis
Při výuce EZS je většině škol využíváno panelů, na kterých je zpravidla napevno rozmístěn různý počet čidel a ústředna s příslušenstvím. Tento systém má nevýhodu v nemožnosti měnit počet jednotlivých prvků a jejich rozmístění. Problémem je i jednoznačná aktivace určitého čidla při ověřování činnosti. Žáci rychle ztrácí zájem zapojovat stále stejnou úlohu. Navíc je toto řešení i poměrně nákladné. Snahou bylo vytvořit snadno modifikovatelný systém ve kterém jsou skutečná čidla i ústředna nahrazena jednoduchými prvky připevněnými pomocí suchého zipu, které jejich činnost pouze simulují. Hlavním účelem tohoto řešení je žáky na různých úlohách naučit propojování čidel s ústřednou s využitím jednoduše i dvojitě vyvažovaných smyček. Panel je tak využitelný pro výuku propojování komponentů EZS od nejjednodušších základních zapojení až po rozsáhlejší systémy. Panely umožňují připojení až 7 různých čidel, což odpovídá reálnému zabezpečení menšího objektu. Na panelech jsou připraveny instalační lišty pro vedení propojovacích kabelů. Chceme-li simulovat rozsáhlejší systém, můžeme propojit více panelů mezi sebou.
Fotografie sestaveného simulátoru (6 smyček)
3D krabička