Arduino UNO - PINGÁTOR

Seznam článků

Protože mám na chalupě LTE router se SIM kartou a občas se stává, že se router sekne a tím pádem se nemohu připojit k zalévači trávníku atd... jsem si postavil "resetátor" napájení routeru. Zařízení pracuje následovně: po připojení desky (ATmega 328) k napájení blikají obě LED diody v pouzdru RGB diody (zelená a červená) po dobu 5 minut. Tímto krokem čekáme na první naběhnutí routeru do sítě. Po 5 minutách se inicializuje kontroler ENC28J60, který plní funkci ethernetového připojení k Internetu (Arduino tedy ATmega 328 neumí být připojen rovnou k RJ45 - nemá síťové rozhraní). Pokud není k dispozici DHCP server (přidělování IP adresy), nebo DNS server (překlad názvů na IP adresu) zůstane svítit (jednou za čas rychle bliká) červená LED (signalizuje chybu DHCP, nebo DNS) po cca 3 minutách dojde k vypnutí a opětovnému zapnutí napájení routeru (tím se zajistí případné zamrznutí připojení k Internetu). Vypnutí routeru trvá 5 vteřin a je signalizováno červenou LED (rychlé blikání 100ms ON/ 100ms OFF). Pokud pingátor dostane od DHCP IP adresu (po zapnutí napájeno a odpočítání 5 minut se čeká na DHCP! pingátor musí dostat IP adresu - tento krok se neustále opakuje dokud nedostane adresu) položí dotaz na DNS server www.seznam.cz (aktuálně IP 77.75.76.3), stáhne si z NTP serveru tik.cesnet.cz (195.113.144.201) síťový čas a datum. Každou minutu je proveden ping na server www.seznam.cz a čeká se na odezvu. Pokud neproběhne ping do 3 minut (tedy 3x pokus o ping) dojde opět k resetu napájení LTE routeru. V případě úspěšného pingu svítí zelená LED dioda (v případě výpadku pingu svítí oranžová barva). Na webovém rozhraní je vidět aktuální NTP čas a datum, čas úspěšného pingu a čas posledního vypnutí napájení routeru. Tato konstrukce obsahuje HW Watchdog 4 sec (interně v CPU ATmega 328), tedy pokud zamrzne program pingátoru dojde za 4 vteřiny k restartu.

ZDARMA

  • FW: 23.6.2016 hex pro procesor ATmega 328P

DONATE

  • FW: 19.10.2015, FW: 28.12.2015 zdroj + hex pro procesor, plošný spoj (Eagle, Gerber, CAM)
  • FW: 23.6.2016 zdroj + hex pro procesor, plošný spoj (Eagle, Gerber, CAM)

Změny v novém FW: 23.6.2016

  • zrušen FET tranzistor na výstupu a zapojeno relé (kontakt spíná 230V zásuvku routeru)
  • rudá LED:
      - pomalé blikání po dobu 5 vteřin (je restart napájení - relé je vypnuté)
      - po zapnutí napájení svití a pak rychle bliká po dobu 2 vteřin (když je chyba DHCP a čekáme na IP)
  • zelená LED:
      - svití pokud je PING OK
  • zelená/rudá LED:
      - obě střídavě blikají po zapnuti napajení 5 minut potom teprve startuje web a ping (z důvodu čekání na naběhnutí routeru a DHCP - stačilo by méně, ale takto je to univerzální)
  • oranžová (zelená + rudá LED společně):
      - svítí když není ping úspěšný do doby restartu relé (rozsvítí se po cca 2 minutách od posledního pingu)
  • při restartu relé se zároveň udělá reboot celého pingátoru
  • do eeprom se před rebootem uloží čas a datum posledního rebootu (nesmaže se vypnutím napájení pingátoru)
  • přidán odkaz na pihrt.com
  • oprava několika chyb
  • teplotní čidlo DS18B20 je nutné umístit mimo plošný spoj na kablík (stabilizátor ohřívá celou desku a zkresluje naměřenou teplotu...)

Pohled na web FW:23.6.2016

fw23062016

Pohled na sériovou linku

fw23062016 serial

Schéma zapojení - verze s relé

 schema

Foto - pohled na bastl
(s převodníkem USB - serial RX,TX a relé)

DSC 0022

DSC 0023

Video - pohled na prototyp verze s relé
(po uplynutí 5 minut - boot routeru se čeká na IP adresu ve smyčce - rudá LED, po zapojení UTP během 2 vteřin načte IP, NTP a provede ping - zelená LED)