Arduino UNO - GPS stopař

Toto zařízení se jmenuje "GPS tracer" (česky: GPS stopař). Zařízení Vás dovede do cíle pomocí příkazů na LCD displeji. Původní projekt měl několik problémů na které jsem narazil: chyběla deska spojů, schéma zapojení chaotické, ale větší problém byl původní program pro procesor Atmega 328, který nechtěl spolupracovat...

Program jsem upravil tak, aby se na LCD displeji (Nokia) zobrazovalo co se právě dějě (chyba I2C, čekám na GPS atd...) při startu zařízení i při provozu. Na obrazovce je zobrazen: datum, čas, údaje z kompasu, směr do cíle a vzdálenost do cíle.

Princip zařízení

Dojedeme automobilem například k obchodnímu domu (nebo někam do přírody)... Po zapnutí napájení se provede: nastavení pinů, inicializace I2C sběrnice, zjistí se přítomnost kompasu na I2C sběrnici, inicializace LCD displeje, inicializace EEPROM, inicializace GPS modulu. Následně se modul GPS pokusí připojit do globální GPS sítě (vypisuje se počet dostupných satelitů, pokud je více než 3 naskočí navigování do cíle). Po příjmu signálu min. ze 3 satelitů (ale viděl jsem na displeji i číslo 6 :-) se na LCD zobrazí: datum, čas, údaje z kompasu, směr do cíle a vzdálenost do cíle. V tuto chvíli můžeme uložit do paměti EEPROM pomocí stisknutí tlačítka naši aktuální polohu (lat, long),  na LCD se vypíše hláška o uložení a lat, long souřadnice. Následně zařízení vypneme a z vesela vykračujeme na nákup (nebo na procházku...) Je právě čas vrátit se zpět, ale kde mám automobil? (kudy vede cesta z lesíčka?). Zapneme zařízení a počkáme na získání dat z GPS (viz výše) poté na LCD displeji vidíme směr a vzdálenost do místa, které jsme uložili do paměti tlačítkem ve výchozím bodě.

Popis zařízení

  • napájení: min 7V (LiPol, 2x Lion baterie 3,7V, 6x AA baterie 1,5V...) stabilizátor 5V pro CPU a GPS modul, stabilizátor 3,3V pro LCD a kompas
  • procesor: ATMEGA 328 (5V, 16MHz)
  • GPS modul: GY-GPS6MV2
  • kompas modul: GY-511
  • LCD displej modul: Nokia LCD5110 (podsvit modrá LED dioda)
  • signalizace: piezo pípák (pokud není nalezen I2C kompas, nebo není komunikace s GPS modulem: dva tóny s pauzou signalizují poruchu viz video)
  • uložení souřadnic: tlačítkem na desce

 

ZDARMA

  • 1.0 hex pro procesor ATMEGA328

DONATE

  • 1.0 (zdroj + hex pro procesor) plošný spoj (Eagle, Gerber)

Poznámka:

  • Pozor v původním zapojení je GPS modul napájen ze zdroje 3,3V, ale na desce GPS modulu je stabilizátor na 3,3V! Pokud tedy budete modul napájet z 3,3V tak modul nebude pracovat (na samotném čipu již bude méně než 3,3V -> použijte 5V pro modul).
  • Procesor je napájen taktéž z 5V (oproti originálu), pokud jsem používal 3,3V - 8MHz krystal nedařilo se mi přemluvit program k spokojenosti (ano musel jsem použít i jiné pojistky FUSE a jiný bootloader).
  • Data mezi kompasem, LCD, GPS a CPU jsou bez přizpůsobení spojena přímo (3,3V na 5V logiku) - žádný strach moduly jsou tolerantní a bez obav to vydrží.
  • V původním zapojení pípák nic nedělal, tak již pípá :-) v případě problémů 2x zapípá viz video
  • Zařízení je dost nenasytné a myslet si, že to bude napájet 9V baterie se brzy ukáže jako omyl :-) Protože je nutné napájet GPS modul a CPU 5V baterií nebude stačit jedna baterie 3,7V (Lion), ale musí se použít minimálně 2ks baterií a spojit sériově!

Schéma zapojení

 schema

Deska spojů

deska

Video - ukázka traceru v provozu
(sestřih: nemám I2C kompas, nemám GPS modul, čekám na GPS a provoz)

Výpis - sériové rozhraní (Rx, Tx 115200Bd) nezapojeno na desce, ale výpis je funkční (pokud propojíme někam dále)

gps cekam

Fotografie zařízení

DSC 0404

DSC 0405

GPS6MV2

gy511

gy511 bot

nokia 5110 back

nokia 5110 top

DSC 0740

DSC 0807

PS: Pro "posměváčky" -> ano toto dnes umí i mobilní telefon s aplikací <- "Pro posměváčky"