Raspberry Pi Minecraft server

Seznam článků

Článek napsal Martin Pihrt Junior.

Na začátku léta jsem si řekl, že bych chtěl mít vlastní Minecraft server, na kterém bych hrál s kamarády. Hledal jsem různě po internetu, ale nechtěl jsem platit hosting a hostingy zdarma jsou špatně nastavitelné a mají hodně limitů. Rozhodl jsem se proto vytvořit si svůj vlastní server pomocí Raspberry Pi 4. Na internetu je spousta návodů, ale většina je v angličtině a nebo je špatně srozumitelná a tak jsem si řekl že se o to, jak si takový server udělat podělím i s ostatními. Článek rozdělím do několika stran aby bylo jasné co a jak.

1. část: Instalace systému a dalších komponent

Na začátek bych chtěl říci, že server je tak max pro 5 lidí pokud použijete RPI3 a tak max pro 15 lidí když použijete RPI4.

Po koupi RPI z libovolného obchodu je potřeba nejdříve nainstalovat systém na microSD kartu. Doporučuji použít 16 GB nebo víc, ale 8 GB stačí taky. Stáhneme si Raspberry Pi Imager a vybereme první možnost ze seznamu OS (Raspbian).Vybereme naší microSD kartu a dáme WRITE. Po instalaci microSD vložíme do RPI, připojíme klávesnici, myš a monitor, pak RPI připojíme ke zdroji. Po nabootování a nastavení jazyka a rozvržení klávesnice by náš monitor měl vypadat nějak takhle:

 Nyní nastavíme SSH. Otevřeme poslední ikonu na horní liště a spustíme terminál. Napíšeme: "sudo raspi-config"

Zde jdeme do "Interface Options" a zapneme SSH.

Jdeme do "Advanced options" a dáme "Expand Filesystem" Pak klikneme na Finish. Při zeptání jestli chceme restartovat dáme "Ne".

Připojíme RPI k internetu buď přes WiFi nebo ethernetem. Do terminálu napíšeme: "ifconfig". Pak najdeme IP adresu našeho zařízení: eth0 - ethernet, wlan0 - WiFi. Hledáme inet. V našem routeru bychom měli nastavit statickou IP adresu pro RPI.

Nyní napíšeme: "sudo reboot" a po restartu a bootu do desktopového prostředí odpojíme monitor a periferie.

Přesuneme se na jiné PC a přihlásíme se do raspberry přes SSH. Na windows doporučuji PuTTY. Zadáme IP RPI, jméno pi a heslo jaké jsme si nastavili (defaultní je "raspberry"). Mělo by to vypadat nějak takhle:

Teď napíšeme "sudo apt update && sudo apt upgrade" a po dotazu dáme jako volbu Y. Po aktualizaci napíšeme "passwd" a změníme heslo na jiné než defaultní.

Teď nainstalujeme mc a javu, napíšeme "sudo apt install mc" a po instalaci "sudo apt install default-jdk", nyní máme všechny programy a jdeme dodatečně nastavit RPI.

Napíšeme "java -version" a mělo by nám vyjít něco takového:

POKUD MÁME RPI 4: Napíšeme "sudo mc" a navigujeme se do /boot/. Najdeme soubor config.txt a stiskneme klávesu F4. Vybereme editor (doporučuji nano) a do kategorie [pi4] napíšeme "arm_64bit=1". Uložíme pomocí Ctrl+S a odejdeme zpět do mc(u nana je to Ctrl+X). Odejdeme z mc pomocí F10 a restartujeme pomocí "sudo reboot". Jinak bude server moci alokovat max 2GB RAM a může se na novějších verzích sekat.