Zásady dobrého kvalitního zvukového výsledku.

1.

70% zvuku se dělá na pódiu. Jak je kapela kvalitní, jaké má aranžmá, jak hraje. Ale to platí i o dalších, kteří používají ozvučení. Řečník, který neumí mluvit a má „huhňavost" a drží mikrofon jako zmrzlinu... Co nevzniklo, to se těžko zvučí. Je nutné to zkorigovat.

2.

10% je akustika prostoru a má zásadní vliv na výsledek. Je až zarážející, jak o tomto nemají mnozí pořadatelé žádné vědomosti. Dát big beat do kostela může jen ignorant. Umíme v prostoru dodat dealey a hall ale přirozený dlouhý dozvuk odstranit nedovedeme. Věhlasní skladatelé vážné hudby psali své skladby i podle prostoru, kde budou provozovány a protože neměli „volume" rozšiřovali orchestr o počet nástrojů....

3.

10% je tvoří kvalitní aparatura. ( Na špatném motocyklu nemůžete vyhrát závod) zaklínadlo Digital nestačí vzorkováním na živou hudbu. Ano, obsahuje vše. Má obrovské možnosti. Jen jedno ne. Nehraje. A aparatury Line Array? Zažil jsem zvukaře, který měl takto složenou aparaturu z nejlevnějších plastových beden. Pořadatel neví, ale vypadá to tak jak se dnes nosí...

4.

10% je zvukař a to je kapitola zvláštní. Je to další platný člen kapely, bez kterého můžete hrát jako bozi a nebude to nic platné. Musí mít vkus, znalosti, cit, protože muzika se nedá změřit. Snad jen akustický tlak. A zvukař je také nárazník, který odnese špatný zvuk i za který nemohl. Kapela u které jsou v klubu naplno dvě kytary po 100W, basa 800W, všichni nahluchlí a tudíž odposlechy naplno... Tam se stěží ozvučí vocal a snad jen kopák.

ATtiny 85 semafor SMD

A máme zde opět další světelný LED efekt s procesorem ATtiny85 pro kroužek programování. Semafor se skládá z 5 SMD LED diod velikosti 1206 (červená, oranžová a zelená pro auta - červená a zelená pro chodce). Napájení je řešeno 1ks baterií CR2032 3V (220 mAh). Semafor se obsluhuje pomocí tlačítka: režim spánku, řežim blikání oranžové, režim chodu křižovatky. Při režimu vypnuto se zařízení probouzí po cca 1 vteřině a kontroluje stisk tlačítka (spotřeba cca 4,3 uA) -> baterie vydrží v tomto stavu cca 2-3 roky, v provozu křižovatky cca 15 hodin.

Číst dál...

Moje WiFi ESP8266 - časomíra 1024 LED matrix

Časomíra slouží jako zobrazovací panel pro různé soutěže. Na panelu se zobrazuje čas od startu, čas do konce a textové zprávy (například název soutěže). Pomocí obvodu ESP8266 je vytvořen Wi-Fi AP bod, ke kterému se lze připojit telefonem. Na webové stránce lze měnit další parametry.

Číst dál...

Arduino UNO - hodiny, teploměr, vlhkoměr řízený NTP serverem

Srdcem zařízení je procesor ATmega 328 (Arduino UNO), který je připojen k síti (Internetu) pomocí modulu s ENC28J60. Ze sítě se pomocí DHCP získá IP adresa a následně z NTP serveru přesný čas a datum.

Číst dál...

 logo  logo logo logo logo logo