Zásady dobrého kvalitního zvukového výsledku.

1.

70% zvuku se dělá na pódiu. Jak je kapela kvalitní, jaké má aranžmá, jak hraje. Ale to platí i o dalších, kteří používají ozvučení. Řečník, který neumí mluvit a má „huhňavost" a drží mikrofon jako zmrzlinu... Co nevzniklo, to se těžko zvučí. Je nutné to zkorigovat.

2.

10% je akustika prostoru a má zásadní vliv na výsledek. Je až zarážející, jak o tomto nemají mnozí pořadatelé žádné vědomosti. Dát big beat do kostela může jen ignorant. Umíme v prostoru dodat dealey a hall ale přirozený dlouhý dozvuk odstranit nedovedeme. Věhlasní skladatelé vážné hudby psali své skladby i podle prostoru, kde budou provozovány a protože neměli „volume" rozšiřovali orchestr o počet nástrojů....

3.

10% je tvoří kvalitní aparatura. ( Na špatném motocyklu nemůžete vyhrát závod) zaklínadlo Digital nestačí vzorkováním na živou hudbu. Ano, obsahuje vše. Má obrovské možnosti. Jen jedno ne. Nehraje. A aparatury Line Array? Zažil jsem zvukaře, který měl takto složenou aparaturu z nejlevnějších plastových beden. Pořadatel neví, ale vypadá to tak jak se dnes nosí...

4.

10% je zvukař a to je kapitola zvláštní. Je to další platný člen kapely, bez kterého můžete hrát jako bozi a nebude to nic platné. Musí mít vkus, znalosti, cit, protože muzika se nedá změřit. Snad jen akustický tlak. A zvukař je také nárazník, který odnese špatný zvuk i za který nemohl. Kapela u které jsou v klubu naplno dvě kytary po 100W, basa 800W, všichni nahluchlí a tudíž odposlechy naplno... Tam se stěží ozvučí vocal a snad jen kopák.

Arduino - LED hodiny s DCF a RTC

IMG 20130517 082555

 

Říká se, že jak člověk stárne potřebuje větší a větší hodiny. LCD hodiny se dají pořídit například u Konráda mají ale tu nevýhodu, že není vidět na čísla pokud je tma... Rozhodl jsem se sestavit 7 segmentové LED hodiny "BIG" velikosti netradičního designu... Na displeji se zobrazují desítky a jednotky hodin, desítky a jednotky minut, desítky a jednotky vteřin, na  7 LED pod hodinami se zobrazuje den v týdnu. Velikosti zobrazovačů jsou: hodiny 120 mm, minuty 70 mm, vteřiny 35 mm.

Číst dál...

ESP32 multisnímač - snímání vlhkosti půdy v OSPy

Deska ESP32 multisnímače pro OSPy umožňuje nově od verze FW: 1.17 připojit i 16ks vlhkostních sond (v podstatě libovolných s napájením 3V a výstupem 0-3V nebo 3-0V). Vlhkostní sondy je nutné zapojit přes A/D převodník (multisnímač má pouze I2C sběrnici a neumožňuje měřit analogové napětí přímo). Použil jsem kapacitní sondy od firmy DF-Robot zakoupené v RS-online.

Sonda SEN0308 (k 1. 9. 2021 stála cca 416,-).

Sonda měří kapacitním způsobem, má napájení 3-5V a výstup je kalibrovaný v rozsahu 3-0V (3V sucho 0%, 0V mokro 100%).

Číst dál...

Kostka SMD se 7 LED a ATtiny85

Jako další hračku pro kroužek elektroniky jsem si připravil SMD kostku se 7 LED. Celé zařízení je napájeno z baterie CR2032 (knoflík) a je řízeno procesorem ATtiny85 (DIL 8 vývodů) verze 1, nebo ATtiny85 (SO8) verze 2. Pomocí tlačítka lze spustit hod kostkou (při držení se losuje po uvolnění se vybere náhodné číslo). Zařízení v režimu vypnuto je uspáno (sleep) a po cca 0,5 vteřině se probouzí a zjišťuje zda je stisknuto tlačítko. Tento způsob šetří životnost baterie.

Číst dál...

 logo  logo logo logo logo logo