Konstrukce elektronického obličeje vychází z této konstrukce, ale je doplněna o tlačítko pro volbu režimu a možnost ovládání všech LED diod - obočí (nahoru, dolu, střed) - oko (vlevo, vpravo, střed) - pusa (nahoru, dolu, střed). Díky většímu procesoru ATTINY 84. Napájení zařízení je z 9V baterie a je dále sníženo stabilizátorem na 5V...
FREE (v příloze program FW1.0 hex)
DONATE (v příloze navíc deska spojů Eagle, Gerber, CAM, zdrojový program pro Arduino FW1.0 a vyšší, 3D model pro tisk: Fusion 360, G-CODE, STL)
Verze FW
- 1.0 výchozí verze (tlačítkem lze navolit: ručně náladu, nebo automatické náhodné přepínání nálad). Po zapnutí napájení se provede test všech LED diod.
Přeřadné rezistory
V konstrukci můžeme použít libovolné nízkopříkonové LED diody (rudá, oranžová, zelená, modrá, bílá...), ale musíme přizpůsobit předřadné rezistory k daným barvám!
- př. pro rudé LED
D1+D2 a D7+D8 budou rudé LED diody -> rezistor R1 bude 100 Ohm.
- př. pro modré, nebo bílé LED
D1+D2 a D7+D8 budou bílé LED diody -> rezistor R1 bude 0 Ohm (drátová propojka - jumper).
Video (ukázka FW 1.0)
Verze smile SMT (bez THT součástek)Konstrukce je stejná, ale deska používá namísto drátových propojek nulové rezistory. Stabilizátor je také v provedení SMD.
Schéma zapojení
Deska spojů
Fotografie desky (SMT verze)
Schéma zapojení
Deska spojů (horní pohled)
Deska spojů (spodní pohled)
Deska spojů (TOP/BOT)
Do Arduina doinstalujeme podporu pro procesory ATTINY...
Spustíme Arduino a v záložce "vlastnosti" přidáme do správce dalších desek tento odkaz: https://raw.githubusercontent.com/damellis/attiny/ide-1.6.x-boards-manager/package_damellis_attiny_index.json
Otevřeme správce desek a doinstalujeme podporu...
Restartujeme Arduino IDE (programové prostředí vypneme a znovu spustíme). Dále vybereme desku a další nastavení jako na obrázku níže (tento krok vyžaduje již připravenou programovací desku, tedy Arduino UNO jako ICSP programátor...)
Nahrátí programu do procesoru pomocí jiné Arduino desky (například Arduino UNO) - pokud již tento programátor nemáme připravený z jiných projektů.
Nahrajeme do desky (UNO), kterou budeme programovat skeč, který nalezneme v příkladech "Arduino ISP". Připojíme vodiče mezi Arduino UNO a smile pomocí ICSP konektoru (jako na obrázku).
ICSP konektor používá tyto vodiče na procesoru:
- SCK
- MISO
- MOSI
- RESET
- +VCC
- 0V
Pro vložení programu FWxx do procesoru již pouze spustíme nahrávání...
Poznámka:
Zdrojový program můžeme samozřejmě použít i pro jiné procesory (desky). Pokud použijeme například desku Arduino NANO a připojíme LED na stejné (nebo jiné - pokud si je upravíme) piny bude "smile" fungovat také...
Plošný spoj (printed.cz) tj. 113,- kus
Programátor ICSP (pokud nepoužijeme Arduino ICSP programátor)
Programator AVRProg USB v3 (AVR PROG USB v3 je určen k programování mikroprocesorů z rodiny AVR. Spolupracuje například s prostředím Bascom, AVRStudiem a dalšími programy. Kompatibilní i s OS Linux s programem AVRDUDE.
K dispozici má dva pracovní režimy: COM nebo HID, díky kterému programátor pracuje s libovolným operačním systémem, včetně Windows Vista.
Programátor obsahuje 50 cm dlouhý kabel zakončený 2x5 pinovým ISP konektorem.)
GME.cz cca 550,- https://www.gme.cz/programator-avrprog-usb-v3
Z materiálu PETG je vytištěn níže uvedený panáček pro SMD smile :-)
V příloze je již opravená verze 3D panáčka (větší díra pro ICSP konektor a menší výška hlavy)
Přidaná verze 3D krabičky mladá paní :-)